Szkoła Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Grzegorza Bublewicza w Olsztynie

Historia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Grzegorza Bublewicza w Olsztynie sięga swoimi tradycjami roku 1979, kiedy to powstała Olsztyńska Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Zespół Szkół powołano 1 maja 1998 roku, a w jego W skład wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 23, Gimnazjum nr 10 i X Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie.

26 lutego 1994 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Mariana Grzegorza Bublewicza. Z osobą Patrona związane są tradycje i rytuały szkolne, do których należą m.in. uroczyste obchody Święta Szkoły. Od wielu lat w życie szkoły angażuje się córka Patrona – Beata Bublewicz.

ZSO nr 5 Mistrzostwa Sportowego to placówka dla dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo. Obecnie prowadzi szkolenie w takich dyscyplinach, jak gimnastyka sportowa dziewcząt, kajakarstwo, taekwondo WTF, lekkoatletyka, piłka nożna i pływanie. Może poszczycić się tym, że jej uczniowie byli uczestnikami i medalistami mistrzostw świata i Europy, a także Igrzysk Olimpijskich.